Karel Horáček  LHLEDAT L  
Návštěvní kniha
Jméno / přezdívka / email:
Příspěvek:
strana: 1 2 3 4 5      (počet příspěvků: 216)                ZDE: OHLASY ÚČASTNÍKŮ PROBĚHLÝCH WORKSHOPŮ !!!
DatumJménoPříspěvek
19.4.2022, 13:34Karel HoráčekPro Peťo F.Čimbora: Ahoj Peťo, ano, při koncertu dua Beňa & Ptaszek jsem ve věznici Mírov fotil. Byl to jedinečný zážitek a zkušenost svého druhu. V dobrém i zlém. Ponechám-li focení a muziku stranou, tak jsem u této příležitosti viděl z věznice jen zlomek a myslím, že by tam měli mít teenageři státem nařízenou povinnou exkurzi. Já pak 3 dny téměř nespal. Tam to na člověka prostě dýchne i když nechce...
11.4.2022, 18:22Peťo F.ČimboraKarle mám otázočku. Fotili ste pri nahrávaní albumu Beňa & Ptaszek Koncert z věznice Mírov?
27.12.2021, 13:58Karel HoráčekPro Michal Janšto: Děkuji za zájem, velmi rád s Vámi podniknu individuální workshop (1:1), který preferuji nad skupinovými (kterým se již nevěnuji), neboť je výrazně efektivnější, přesněji zaměřený na osobní potřeby daného fotografa, nemluvě o volbě prostředí. Lze se více zaměřit na práci v terénu nebo naopak na zpracování fotografie na PC. Osobně mám s tímto modelem lepší zkušenost, včetně následné odezvy od účastníka takového "sezení", kde je mu během jediného dne věnována výrazně vyšší péče, nežli na skupinovém WS o 6-8 účastnících za celý víkend.
26.12.2021, 21:59Michal Janšto Pěkný den, chtěl jsem se zeptat, jestli příští rok budete dělat víkendové workshopy. Moc rád by jsem se některého z nich případně zúčastnil. Děkuji za informaci. Michal Janšto, tel. 602360814. mjanstoie@gmail.com
26.12.2021, 19:26Karel Horáček Pro Martina: děkuji. A ohledně poznámky LK. Asi bude řeč, hádám, jen o pár postarších kouscích, z bezpoctu všech fotografií. V začátcích mé novodobé krajinařiny jsme spolu byli totiž několikrát fotit. Byl sem tak říkajíc jedno velké ucho naladěné na každé moudro, které tehdy LK vypustil z úst a kterých bylo jak šafránu. Potom asi není divu... Podvědomě si člověk asi pokládal otázku, jsem schopen vytvořit něco podobného? Velmi rychle jsem si po té šel vlastní cestou. Mimochodem, jednu z fotografií, které máte nejspíš na mysli, jsem dokonce fotil jako první. Více viz muj článek na toto téma v sekci článků. Pěkný zbytek svátků a hodně zdraví do roku 2022.
26.12.2021, 14:09Martin (martens.xy@seznam.cz)Tak jsem nahodou narazil na vas web… spousta fajn fotek, to ano. Ale co me prastilo do oci je to, kdyz mezi nimi vidim i spoustu evidentnich kopii, puvodne vyfocenych L. Kamaradem. Nektere z nich jsou temer identicke. Tak si rikam jestli to mate zapotrebi? :-) chapu, ze zajimavych lokalit neni nekonecno, ale davat si na fotoweb temer identicke fotografie a kompozice?

PS: nejsem Kamaraduv kamarad ani s nim nejsem nijak “spriznen”, jen diky oblasti ve ktere se pracovne pohybuji jeho dilo znam vic nez dobre
22.8.2020, 1:50masarl@seznam.czNejkrásnější fotografie, zejména Krkonoš, ale i všechny ostatní, jaké je možné spatřit. Velkolepá mistrovská díla, zobrazující přírodu a krajinu hor tak, jak ji normální smrtelník nemá šanci vidět na vlastní oči. Jako byl Zdeněk Burian mistr štětce, stejně mistrovsky vy vládnete fotografické technice a vytváříte neskutečná díla. To je na udělení titulu Národního umělce. Stát se vaším žákem by byla největší pocta a splnění snu každého fotografa přírody a krajiny. Na to já už jsem, bohužel, dost starý a vy jistě příliš zaneprázdněn. Přeji vám, ať se vám stále daří nalézat nové a nové pohledy a je při vás vždy to nejlepší světlo. S pozdravem Luděk Masár
12.11.2019, 14:58Jenom_katyFotografie jsou moc hezké.
10.11.2018, 10:36Karel Horáčekpro Petru K: Děkuji, jsem rád, že se Vám fotografie líbí. Pro nasvícení krajiny pro Fotonovou turbínu byly použity celkem 4 audi reflektory o celkovém výkonu přes cca 200 wattů umístěné na jednom místě. Do středu osvitových kuželů byl umístěn smrk (za mnou), jehož vržený černý stín vidíte ve středu "turníny" a postaral se i o temnějsí popředí ve spodní části snímku. Ve témže stínu jsem byl schován i já se stativem :). "Varhánky turbíny" - kde je turbína nejtmavší, tam větve osvíceného smrku sahají k okraji osvitového kužele - jde vlastně o stíny jednotlivých větví promítnutých do rozptýleného světla ve slabé mlze. Pro názornost viz druhé foto v galerii - pohled na opačnou stranu proti světlu. Ohledně jevu se jedná o klasickou duhu. Pro úplnost, osvícený smrk je od světel vzdálen cca 60 m, takový ten kácející se holý stromek v levé části cca 130 m, spodní soliterní smrky 170 m, zadní osvícený les 320 m a 2 žluté stromy u levého okraje duhy 400 m. Ještě jednou děkuji za návštěvu mé galerie.
9.11.2018, 22:56PetraKKrásné snímky! Mohu se zeptat, jak byla nasvícená Fotonová turbína? Děkuji a přeji dobré světlo!
22.12.2016, 5:26lyndaKed@gmail.comInteresting design.
This website is very nice, I like it! :)
29.4.2016, 2:24piggyJe skoda, ze jsem na tve stranky narazil az ted. Neskutecne umeni, neskutecna nadhera a za me okamzite jeden z top fotografu v ramci ceske sceny. Pristi rok urcite poslu partnerku na workshop. Protoze tohle je neskutecne! Skoda, ze ted uz neni zadne volne misto na jarni workshopy... :/
13.2.2016, 17:49Roman NajbertAhoj Karle, FOTONOVÁ TURBÍNA a ŠUMAVSKÝ ANDĚL se povedly. Moc pěkný. Perfektní fotogalerie. Rád navštěvuji tvou fotogalerii a doufám, že se mi to také jednou povede. Dobré světlo. Roman
5.2.2016, 19:49Karel Horáčekpro David Krátký a Šimon: Oběma velmi děkuji. Zmíněné dvě fotografie jsou snímané kousek od koruny Orlíku (směr cca J a JZ).
5.2.2016, 17:44ŠimonSkvělé stránky.
5.2.2016, 17:11David KrátkýZdravím,předně bych Vám chtěl pochválit Vaši práci,máte moc krásné fotky a stránky.A pak bych se Vás chtěl zeptat,kde jsou foceny snímky (Mléčná dráha nad Písečnou a Mléčná dráha nad Čistou) co máte zde v galerii Čechy 2011 - Zduchovicko.Bydlím poblíž,v Krásné Hoře.Děkuji za odpověď.
21.1.2016, 15:23Karel Horáčekpro Dominika: Jste druhá za 9 let, kdo vyslyšel výzvu!!! Já tuto stránku prakticky nevidím. Takže děkuji, opraveno.
21.1.2016, 14:25DominikaAutor /Řekli o mě... Jedná se o šestý pád, takže správně je "Řekli o mně".
15.12.2015, 17:12Vilda HrdličkaAhoj Kájo, opětovně jsem si prohlížel Tvůj cyklus černobílých fotografií. Velice citlivé a skvělé. Těším se na pokračování. Dobré světlo. Vilda.
9.11.2015, 17:00Honza KovářMoc se mi líbí vaše "NA ZAKÁZANÉ". Přijde mi taková vzdušná/odlehčená/svěží. Samozřejmě jiné expoziční a kompoziční bravůrně zvládnuté charakteristiky netřeba zmiňovat ;-) Díky. Ať se daří!
17.9.2015, 21:13Karel Horáčekpro mirahoryna: Mirku, velmi děkuji za odezvu. Fotka ostatně sklidila úspěch i jinde, a to velmi příjemně překvapilo. Nečekané, neboť raději nechtít vědět, jak, kdy, kde a za jakých podmínek fotka vznikla... :-)))
17.9.2015, 14:05mirahorynaAhoj Karle, při fotce Zlaté vrásnění, kterou máš na hlavní straně, jsem zůstal paf. Něco tak parádního jsem už dlouho neviděl.Ta jemná kombinace přechodu z osvětleného popředí do nočního pozadí se jen tak nevidí. A to ani toho braketingu tam není moc. Skvělé, to jsou přesně fotky podle mého gusta. Někdy méně je více., stále se o tom přesvědčuji. Těším se na další "kousky".
5.5.2015, 12:59Tomáš Culkatak jsem se konečně dostal k zhodnocení workshopu s Honzou Šmídem a Karlem Horáčkem, kterého jsem se zúčastnil 17.-19.4.. A musím konstatovat jediné, bylo to naprosto skvělé. Oba kluci jsou pohodáři, o focení vědí vše a umí to i skvěle předat. Dlouhé výklady nebyly vůbec unavující, a přestože jsem na workshop odjížděl již teoreticky vybaven, informace získané tam bych těžko sám získával několik dalších měsíců. Takže děkuji a třeba někdy na některém dalším workshopu na shledanou.
8.3.2015, 15:15Karel Horáčekpro Ivoš Hladký: Ivoši velmi děkuji. Samyang je plně manuální objektiv a po nasazení se foťák chová jako by byl bez objektivu. Nemá totiž s čím komunikovat. Proto jsem si objektiv osadil čipem, který využívají jiné Canon EF objektivy, čímž se mi plní EXIF, funguje potvrzení zaostření a na displeji svítí clonové číslo místo nevzhledných "00". :)
8.3.2015, 13:04Ivoš HladkýDobrý den, jak tak opakovaně prohlížím Vaše nádherné fotografie, narazil jsem na výraz chipovaný Samyang, co si pod takovým objektivem mám představit?
Dobré světlo
Ivoš
24.2.2015, 16:47Petr TomešOna je pravda že abychom v nadcházejících zimách vůbec zastihli pěkně namrzlé stromy spolu s jasnou nocí už je samo o sobě štěstí a mít k tomu ještě úsvit nebo západ měsíce mezi 21h - 4h je ještě větší souhrou náhod. Takže kolikrát je potřeba vyjít s podmínkemi jaké jsou. Dík za reakci.
22.2.2015, 19:40Karel Horáčekpro Petr Tomeš: Jde lecco, ale v zásadě jde o to, abychom realitu NEPOZMĚŇOVALI!!! Fotit krajinu v rámci panoramatu s východem/západem Měsíce a bezměsíčnými hvězdami lze, ale BEZPROSTŘEDNĚ po sobě. Taková fotka bude zanedlouho publikována.
Samozřejmě dát k sobě bezměsíčné hvězdy a krajinu s měsícem "nahoře" je logický nesmysl a faktická montáž. Ano, zmíněného dne by to navíc nešlo, jak říkáš.
Ještě k té Sonátě, obloha odpovídá vnímání. Je to výseč nejtemnější oblohy (a stále modrá) cca 20-25 stupnů nad ideálním horizontem, která se v konstrasu se "svítící" krajinou jeví tmavá. Měsíc chvíli po astropůlnoci. Potřebný svah s pěknými penguiny pohledat ... :)
22.2.2015, 15:57Petr TomešI když ono toho 26.ledna by to mým popsaným stylem montovat nešlo, protože Měsíc vycházel večer a svítil snad celou noc. Ale v jiném období by to někdy šlo.
22.2.2015, 15:45Petr TomešDík za osvětu, příště budu dělat závěry když si budu jistější, ale spekulace o zřejmě časosběrné montáži se nabízí. Já bych to tak klidně fotil, hvězdy za bezměsíčné části noci a pak třeba za 1/2h vyfotit popředí za svitu vycházejícího Měsíce. To už by takhle okem hvězdy vidět nebyly, takže jsme u té částečně pozměněné reality. Ve Tvém případě utažením nebe tak aby hvězdy vynikly a ta má časosběrná montáž by neodpovídala v
momentální poloze hvězd vzhledem k prvkům v popředí. Těžko říct co je fotograficky víc fér, ale expozice hvězdného nebe by měla být za bezměsíčné části noci lepší. No hlavně že fotka vypadá dobře, těším se na další.
22.2.2015, 14:46Karel Horáčekpro Petr Tomeš: Děkuji za zastavení. Pár slov kde dvěma mylným závěrům:
1) ad Sněžka - JE focena ze STUDNIČNÍ HORY. Viz temeno Sněžky, které je jen lehce výš, tedy žádný extra podhled; viz 100% crop, bohužel lehce postižen silným větrem i přes použitý větrolam - viz zde
2) ad Měsíční sonáta - za měsíční noci stnd. světelné znečištění není (přebito lunou); zde uzkým ohniskem focen temný segment nebe (viz popis pod fotkou), a to za měsíčního svitu, tedy ŽÁDNÝ ČASOSBĚR; byl úplněk (vidno z jiných fotek, viz též datum)
Mimochodem, galerie není ještě dokončena :)
22.2.2015, 11:05Petr TomešK novým fotkám: U té Sněžky je pěkným světlem zvýrazněna struktura povrchu, ale mohlo to být foceno z vyššího místa (Luční nebo lépe Studniční hora) toto je takový "turistický podhled". Tučňáci při večerce jsou pěkní, ale trochu "hřbitovní". " Měsíční sonáta" : podle mě je to jedna z nejlepších Tvých nočních, skoro bez světelného sajrajtu. Toto čisté, plně zasněžené popředí s dobrým podílem černočerné mi přijde pro noční motiv vhodné. Hnidopich by mohl namítat, že když svítí měsíc nejsou hvězdy takto dobře vidět, ale mě tato zřejmě mírně časosběrná montáž přijde na místě. Alespoň je to díky svitu měsíce plastičtější. Liščí oko: pěkná ta nasvícená hrana v diagonále, fajn námraza a tedy i fajn expozice. Upské údolí: trochu "polednější" ostřejší světlo, ta inverze tahá trochu za oči. Ranní Špindlo světlo... : zajímavá hra barev světla, Penguini na Lunárním plese mi přijdou nejpovedenější fotkou v galerii, těžké najít přehlednější partu, to co chybí k plnému úplňku Měsíce, to se kladně podepsalo na směru světla, to pokud by šlo více axiálně, tak by už stálo za to využít výhody měsíce záběru a zabrat jej delším ohniskem aby jako doplňkový, pěkný motiv zabral na fotce více plochy, ale v tomhle případě je tahle kopozice lepší stategií. Navíc nevím jak by pro záběr delším ohniskem nahrávalo okolí kdy by člověk musel pro záběr vícera stromů jít dál nebo jinam. pěkné.
31.1.2015, 21:15Karel Horáčekpro Richard: Děkuji. A ve zlém to určitě nevnímám! :-) ad startrails : Plně s Vámi souhlasím, mě takto podané hvězdy nepřirostly k srdci. Zkusil jsem si před X lety pár kousků a konec. ad 5100: Asi došlo k nepochopení. Faktem je, že špatný foťák to rozhodně není. Parametricky možná patří ke slabším a koncepčně ke starším, ale určitě z něj nelezou špatné fotky. Zmínkou jsem chtěl vyjádřit přesný opak. Totiž drtivá většina fotek, které má můj společník na svém webu, byla pořízena právě 5100kou. A fotky jsou to věru dobré, však? To vše jsem ještě podtrhl nadsázkou, že stačí Dirkon. Ergo, foťák opravdu není na prvním místě. Kde (ne jen 5100) nestíhá, technologicky, je noční fotografie, kterou se hodně zabývám. Děkuji za zastavení.
31.1.2015, 13:49Richardpřeji hezký den
mnoho Vašich fotografií se mi velice líbí (např.Svítání na Špitálském vrchu - luxusní,či oba Kohoutky luční a spousta dalších).Jsou totiž nade všechno atmosférou pravdivé.Naopak,fotky typu rozmazaných hvězdných obloh mi kompozičně jaksi "nesedí" (např. Severočeská "pyramida"ve spáru přírody a vesmíru a některé další podobné).Jsou sice efektní,ale bohužel neodpovídají skutečnosti.Takto svět očima člověka nevypadá a ani jej tak nevidí.Pravdou ale je,že takhle přesně "funguje".Je zde už velké pokušení dělat za každou cenu z dokumentu "umění".
Trochu pochybností mám i z věty,kterou jste odpovídal v "pro Vojta" - a to: Můj společník ještě nedávno fotil s 5100 s vykřičníkem na konci.Pokud jste myslel aparát Nikon D 5100,tak já ho používám a jsem s ním spokojen.Vyznělo to pro mne nakonec tak,že tento foťák je jenom pro nějaké věčné začátečníky a podle toho vypadá asi i finální výsledek z něj.Já myslím,že neexistují dobré nebo špatné fotky.Existují pouze a jenom pouze ty,které se buď líbí nebo ne.
Nic ve zlém.....ať se daří i nadále
25.1.2015, 23:48HelenaJeště jednou obrovské díky za skvělý workshop. Úžasný přístup, organizace, obrovské množství informací, rad, nápadů a inspirace ....
2.1.2015, 10:41Karel Horáčekpro Daniel Kubesa: Předně díky za uznání. :-) Zodpovězení dotazu není na pár vět (rozsah pro návštěvní knihu). Už dosti dlouho plánuji článek o noční fotografii, ale jak už to bývá, času se nedostává. :-( Ozvu se ale do zprávy na PS, kde dotaz vykomunikujeme.
1.1.2015, 18:50Daniel KubesaNádherné fotky, rád a často se na vaše a na stránky pana Šmída vracím hledat inspiraci a hlavně "jak jste to vytvořili", proto si vašich popisků u fotek vážím. Jestli můžu mít dotaz. POkud si dobře vzpomínám, jednou jste mi na PS napsal, že fotíte (statické) hvězdy na čas kolem 30sec a na vysoké iso. Uděláte takových fotek víc a tím, že máte hodně podkladových snímků se pak na výsledné fotografii vyruší šum vzniklý vysokým isem. Moje otázka tedy je, v jaké programu, po případně, jak "vyrušíte" vzniklý šum? Děkuji za případnou odpověď a přeji do nového roku spoustu dobrého světla!
21.10.2014, 17:54Karel Horáčekpro Petr Tomeš: Aaaale, fotky jsou už rok a půl hotový. Stejně jako dalších cca 100, které jsou v publikační frontě. Jen na to zapomínám a taky přes pracovní vytížení není čas. Teď mám ale v mobilu upozornění, abych každý týden vypublikoval alespoň jednu :-))) :-P
21.10.2014, 17:24Petr TomešKoukám že Pančavskej 2012 dozrává, jsi efektivní!
3.9.2014, 11:36Karel Horáčekpro Luboš: ozvěte se mi, prosím, na email a dořešíme to spolu tam. Na stručnou a přehlednou diskusi zde je to "lehce" obšírné téma. :-) Nicméně na to připravuji článek. Jen najít trochu času... :-( Ale podklady už mám nafoceny ;-)
3.9.2014, 11:22Luboš Dobrý den, minulý týden jsem se konečně odhodlal vyrazit na Šumavě na startrail a narazil jsem na dva problémy:
1) I když nebyla žádná krutá zima, foťák mi po ani ne 4 hodinách umřel. Koukal jsem na váš napájecí systém a zkoušel hledat na internetu, ale nic podobně vychytaného jsem nenašel. Bylo by možné se o to "tajemství" podělit a případně zveřejnit nějaké schéma?
2) Na druhý problém jsem narazil v postprodukci, všude se uvádí zpracování v programu Startrails, který má ovšem spoustu neduhů, např. nedokáže vytvářet nativně 16bit obraz, nepodporuje ICC profily ani hardwarovou akceleraci a hvězdné dráhy jsou lehce kostičkované, přesto že byl nastaven precizní režim. Existuje nějaký program, který výše uvedeným netrpí?

Děkuji a přeji to nejlepší světlo, respektive tmu :)
30.6.2014, 19:41Fanouš Parádní stránky, krásný a inspirativní fotky! rád se sem budu vracet.
24.4.2014, 10:41Karel Horáčekpro Jana: Děkuji za zájem o workshop :-). S dalšími termíny se určitě počítá, zrovna v nadcházejících dnech (dnes či zítra) vyjde nabídka na Broumovsko, a to druhý víkend v září.
24.4.2014, 10:34Jana Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli neplánujete v tomto roce ještě nějaké workshopy? Kromě workshopu v Krkonoších jsou všechny obsazené:-(
4.4.2014, 19:30Karel Horáčekpro Vojta: Uvedené Vám rozhodně stačí. Hlavním cílem WS je v prvé řadě NAUČIT SE, nežli nafotit. A to zvládnete i s Dirkonem :-))) P.S. Můj společník ještě nedávno fotil s 5100!
4.4.2014, 11:28VojtaZdravím,chtěl bych se zeptat zda stačí pro "funkčnost" na Vašich workshopech opravdu základní vybavení? Tj. 18-55mm f3,5-5,6/ 70-300mm f4-5,6 objektiv+nikon D5100 tělo? (+nějaky adapter navic a stativ)..vyhřívací kroužky nebo podobné vymoženosti nevlastním. Velice se mi líbí Vaše fotky s noční oblohou a rád bych zvládl podobné ale nejsem si jist, zda to s mou základní výbavou je možné.
Předem díky za odpověď.
11.3.2014, 8:37Karel Horáčekpro Petr Sýkora: Předně zdůrazňuji, že to není jediná možná cesta, nicméně mě se osvědčila. Používám SW, jež k tomu není určen :-). Je na panorama a troufám si říct, že nejlepší, co na pano existuje. PTGui.
11.3.2014, 6:28Petr SýkoraZdravím, jste profík na noční krajiny, proto si dovolím zeptat se, jaký program používáte pro registraci hvězd? Na tomto poli dost tápu. Děkuji za případnou radu a přeji dobré světlo pro další snímky. Petr
4.2.2014, 18:21Karel Horáčekpro Tomáš: Děkuji :-) a k Vašemu dotazu: Způsob jež v principu (nikoliv absolutně) navrhujete, občas využiju, a to když v situaci okolo -11 až -13 EV (nikoliv -8 až -9) opravdu není zbytí. Zuby nehty se mu ale bráním. Nemám rád kompromisy a pokud nemusím, nerad tvrdnu u expozic pro jeden obraz. Nehledě na fakt, že na rozdíl od hvězd je krajina výrazně méně statická a „clonově prostorovější“, a tudíž vyžaduje odlišný přístup. Navíc dávám přednost „nechlupatému“ ISO. :-)
4.2.2014, 10:48TomášPři procházení vašich krásných nočních fotografií a pročítání technických informací mě napadá, proč spodní část fotografie nefotografujete stejně jako hvězdnou oblohu, tedy např. průměr ze 20 snímků při vysokém ISO na čas kolem 20s. Nebyla by pak úroveň šumu lepší oproti několikaminutové expozici při ISO400?
Těším se na nové fotografie.
Tomáš
29.1.2014, 20:53Karel Horáčekpro hajes.org:
1) Několikanásobně levnější a ve stejné či vyšší kvalitě? Větší formáty jen určitého "ražení" poskytující srovnatelný komfort nechme stranou ve vazbě na "přezbrojení" a tedy i nákladovou nejednoznačnost. Šup sem s nimi. Rád objevuji nové způsoby.
2) Jednodušší? Jen zdánlivě. Sice nevím, jaký zázračný způsob míníte, ale v případě většího formátu by byla vyšší jednoduchost jen v marginálních případech.
3) Ztrácení času to rozhodně není. Řeknu to takto. Když Vy pojedete na místo, kde zamýšlíte fotit, pracujete v terénu a po focení se vrátíte domů, bude to pro Vás ztráta času? Myslím, že ne. Stejně jako ne pro mě v případě skládání. Hodně fotografů vidí cíl své práce ve výsledné fotografii. Je to podle mě hodně ochuzující přístup.

Mnozí si myslí, že cílem skládání je jen vyšší rozlišení. To je ale hrubý omyl. Skládání má mnoho jiných důvodů. A vyšší rozlišení je jen vedlejší produkt, byť příjemný. To připouštím. Skládal jsem i s 3MPix aparátem a určitě ne pro vyšší rozlišení.
strana: 1 2 3 4 5      (počet příspěvků: 216)
(c) 2007- 2024 Karel Horáček