Karel Horáček  LHLEDAT L  
Dirkon [Články]

Na přelomu let 1984 a 1985 jsem přistoupil k výrobě fotoaparátu. Byl jím lepený papírový model z tehdy velmi oblíbeného časopisu "Abc". Nepatřil jsem mezi dítka posedlá modelařinou, jen jsem toužil mít opravdu svůj první fotoaparát, ať už jakýkoliv. Nejpozoruhodnější v té době pro mě byla skutečnost, že se jednalo o funkční model. Bylo mi tehdy necelých 12 let! Nesl jméno "Dirkon", které bez hlubšího zamyšlení působilo velmi profesionálně. Zřejmě proto, že při jeho vyslovení libozvučnělo jako např. Chinon. Nicméně jméno Dirkon mělo své opodstatnění. Model byl založen na principu camery obscury. Níže naleznete ukázkový snímek.

V přední části tubusu objektivu se špendlíkem propíchla malá dírka, kterou dovnitř pronikalo světlo. Před ní byla posunovací "závěrka", která se před expozicí ručně odsunula a po cca jednovteřinové expozici vrátila zpět. Zadní odklápěcí část i vnitřek těla Dirkonu byla polepena černým sametem. Do pravé části se vložila kazeta s filmem, který se po každém snímku ručně přetočil na volnou špulku v opačné části těla. Po naexponování celého filmu se Dirkon ve tmě otevřel a film se zatočil zpět do kazety. Níže naleznete fotografie samotného Dirkonu.

Světelnost "objektivu" byla neměnná a odpovídala f/130. Proto byly zapotřebí dlouhé expozice kolem 1 vteřiny. Kvalitu snímků by šlo výrazně zlepšit, kdyby se expoziční otvor nevytvořil špendlíkem do papíru, z kterého byl model vyroben, ale použil se například tvrdý, ale slabý plast, do kterého by se vytvořil dokonalejší a skutečně kulatý otvor, jehož hrany by byly prosty mnoha papírových chloupků a jiných nepřeností.

Snímek železničního tunelu pořízen Dirkonem z Ostrovského mostu v Karlových Varech, dne 18. března 1985 u příležitosti Jazzového festivalu. Foceno položením aparátu na zábradlí mostu, jeho pevným přidržením a ručním otevřením závěrky na cca 1 vteřinu.
Dirkon, přední pohled. Fotoaparátu je již více než 22 let, nemá magnéziové šasi, ale papírové, má za sebou několik stěhování, a tak není již v nejlepší formě.
Dirkon, přední pohled. Funkční model fotoaparátu z časopisu "Abc".
Dirkon, zadní pohled.
Dirkon, detail objektivu. Ve spodní levé části fotografie je za objektivem viditelná část ručně ovládané závěrky, která se právě nachází v otevřené poloze. Uprostřed objektivu je asi půlmilimetrová štěrbina. Světelnost 1:130 odpovídá skutečnosti.
Dirkon s otevřenou zadní stěnou, která je celá polepená černým sametem pro lepší světlotěsnost. Ten se nachází i ve vnitřním prostoru aparátu, stejně jako pod ovládacím prvkem ručního převíjení (levá horní část Dirkonu).
Dirkon, detail vnitřní části. Do pravé poloviny se vložil film a zaváděcí konec se přilepil na prázdnou cívku, která se vložila doleva. Uvnitř je viditelná spodní část ovládacího prvku ručního převíjení, vyrobené z obyčejné kancelářské sponky přesně pasující do cívky filmové kazety, kam se exponovaný film průběžně navíjel. Celý proces zavedení filmu se musel provádět ve zcela temné místnosti.
(c) 2007- 2022 Karel Horáček